Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny


Msze święte i Nabożeństwa       Wspólnoty       Kancelaria parafialna       Kontakt        Wirtualny spacer       Dla zwiedzających

AKTUALNOŚCI
Aktualności parafialne

Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne

Sakramenty

Galeria

 

PARAFIA

Duszpasterze

Historia kościoła

Siostry Klaryski

Gołogłowy

Ustronie

Siostry Dominikanki

Archiwum

 

WARTO PRZECZYTAĆ
Strony internetowe

Czytelnia

 

Msza święta (wrzesień - czerwiec):

  • w niedziele w Ustroniu o godz. 11.30

Msza święta w lipcu i sierpniu:

  • w niedziele w Ustroniu o godz. 10.30

Spowiedź święta:

  • kwadrans przed Mszą św.

 

Kościół filialny
pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli


     Ustronie zajmuje północną część Kłodzka. Sąsiaduje z Nowym Światem, osiedlem im. św. Wojciech, Leszczynami oraz Gołogłowami i Ścinawicą.
     Najważniejsze dokumenty potwierdzają, że jest starą – czeską osadą, której początki sięgają prawdopodobnie XII wieku. Miejscowość należała do parafii św. Wacława na kłodzkim zamku. Z drugiej jednak strony – ze względu na niedalekie położenie od miasta była wielokrotnie zrównywana z ziemią podczas działań wojennych.
     Na przestrzeni wieków Ustronie należało do joannitów oraz franciszkanów – oba zgromadzenia miały swoje siedziby w Kłodzku. Pod koniec XV wieku nieomal cała wieś stała się własnością augustianów, zaś w kolejnym stuleciu zwierzchność nad majątkiem przejęli jezuici. Okres rozkwitu nadszedł dopiero w drugiej połowie XIX wieku za sprawą rozwoju sąsiedniego Kłodzka. Ustronie, które rozrastało się w jego cieniu, w roku 1890 zostało całkowicie przyłączone do sąsiedniej aglomeracji.
     Kościółek filialny, który powierzono opiece św. Ignacego Loyoli, został wybudowany w stylu neogotyckim. Jego powstanie datuje się na 1880 rok. Świątynia przybrała kształt prostokątnej budowli z sygnaturką umieszczoną na dachu oraz oknami i portalem zamkniętymi w ostrołukach. Wnętrze zdobi skromne wyposażenie z końca XIX wieku.