Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny


Msze święte i Nabożeństwa       Wspólnoty        Kancelaria parafialna        Kontakt        Wirtualny spacer       Dla zwiedzających

AKTUALNOŚCI
Aktualności parafialne

Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne

Sakramenty

Galeria

 

PARAFIA

Duszpasterze

Rada Parafialna

Historia kościoła

Siostry Klaryski

Gołogłowy

Ustronie

Siostry Dominikanki

Archiwum

 

WARTO PRZECZYTAĆ
Strony internetowe

Czytelnia

   

 28 NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10.2017 

  1. Dziś dzień modlitwy oraz zbiórka do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku.

  2. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych; w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 17.00. Dla dzieci nabożeństwa różańcowe są we wtorki i czwartki o godz. 16.30.

  3. Na ławkach wystawione są kartki na wypominki. Prosimy o ich czytelne  wypełnienie imionami zmarłych. Można składać je w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

  4. Od poniedziałku rozpoczynamy remont dachu nad nawą południową. Z powodu terminów prac budowlanych i aury, prace będą prowadzone od godzin porannych do wieczornych. Dlatego przepraszamy za niedogodności hałas, pył itp.

  5. W czwartek - 19.10. - zapraszamy wolontariuszy, którzy pomagali przy pracach w archiwum na godzinę 19.00.

  6. W sobotę - 21.10 - o godz. 16.00 zapraszamy na wykład "O Kaplicy śmierci i pomnikach nagrobnych" w naszym kościele.

  7. W przyszłą niedzielę - 22.10. - odbędzie się Droga Światła. Po Mszy św. o godz. 19.00 w klasztorze franciszkanów ruszy procesja ze światłem (zabieramy ze sobą świece) do kościoła Jana Pawła II na Owczej Górze.

  8. Kalendarz parafialny na rok 2018 jest do nabycia w zakrystii lub w kancelarii. Cena 5 zł.
     

W tym tygodniu w kalendarzu Liturgicznym Kościoła wspominamy:

 

- w poniedziałek - 16 października - św. Jadwigę Śląską.
Urodziła się w Bawarii około roku 1174. W trzynastym roku życia poślubiła księcia Henryka Brodatego, księcia Wrocławia, z którym miała siedmioro dzieci. Otaczała troską ubogich i chorych, dla których fundowała szpitale. Po śmierci męża wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia. Jest patronką pojednania narodów, szczególnie czczona jest na Śląsku, zarówno przez Polaków, jak i Niemców. Z wyjątkowym duchowym męstwem znosiła liczne nieszczęścia, które na nią w życiu spadały. Zmarła w 1243 roku, pochowano ją 16 października. Kanonizowano już w 1267. Do czasów Jana Pawła II była jedyną kanonizowaną kobietą żyjącą na ziemiach polskich.

 

- we wtorek - 17 października - św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
Uczeń św. Jana Ewangelisty, po św. Piotrze był drugim biskupem Kościoła w Antiochii. Skazany na pożarcie przez dzikie zwierzęta został przewieziony do Rzymu i tam poniósł śmierć męczeńską około roku 107 za panowania cesarza Trajana. W drodze do Rzymu wysłał siedem listów do różnych Kościołów. W tych listach wyłożył naukę o Chrystusie, o Kościele i o życiu chrześcijańskim. W Antiochii czczono go w tym dniu już w IV wieku. Jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.

 

 

- w środę - 18 października - św. Łukasza Ewangelistę.
Pochodził z rodziny pogańskiej. Nawróciwszy się na chrześcijaństwo, stał się towarzyszem św. Pawła Apostoła. Jest autorem Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.

 

 

 

 

- w czwartek - 19 października - św. męczenników francuskich Towarzystwa Jezusowego.
W tym wspomnieniu cześć oddajemy ośmiu męczennikom, którzy się poświęcili bardzo trudnej pracy misyjnej wśród Huronów. Pięciu spośród nich odważnie poniosło okrutną śmierć męczeńską na ziemiach, które obecnie należą do Kanady, mianowicie prezbiterzy: Jan de Brébeuf († 16 marca 1649 r.), Antoni Daniel († 4 lipca 1648 r.), Gabriel Lallemant († 17 marca 1649 r.), Karol Garnier († 7 grudnia 1649 r.) i Natalis Chabanel († 8 grudnia 1649 r.). Trzej pozostali, czyli prezbiter Izaak Jogues († 18 października 1646 r.) i bracia zakonni: Renat Goupil († 29 września 1642 r.) i Jan de La Lande († 19 października 1649 r.) z pełnym heroizmem złożyli swoje życie w ofierze na ziemiach, które obecnie należą do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W roku 1930 wszystkich tych męczenników Pius XI zaliczył w poczet świętych.

 

- w piątek - 20 października - św. Jana Kantego, prezbitera.
Urodził się 24 czerwca 1390 r. w Kętach (ok. 30 km od Oświęcimia). Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a później został jego profesorem i wykładał teologię. Pośród tych rozlicznych zajęć Jan znajdował jeszcze czas na przepisywanie manuskryptów. Jego rękopisy liczą łącznie ponad 18 000 stron. Biblioteka Jagiellońska przechowuje je w 15 grubych tomach. Część z nich znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Własnoręcznie przepisał 26 kodeksów. Był człowiekiem żywej wiary i głębokiej pobożności. Słynął z wielkiego miłosierdzia.
Pomimo bardzo pracowitego i pokutnego życia, jakie Jan prowadził, dożył 83 lat. Zmarł w Krakowie 24 grudnia 1473 r. Beatyfikacja nastąpiła 27 września 1680 r. Dokonał jej papież bł. Innocenty XI. Kanonizacji - łącznie ze św. Józefem Kalasantym - dokonał Klemens XIII 16 lipca 1767 r.
Jest czczony przede wszystkim jako patron uczącej się i studiującej młodzieży.

 

- w sobotę - 21 października - bł. Jakuba Strzemię.
Urodził się około roku 1340. Pochodził z diecezji krakowskiej, ale rodzina jego osiedliła się we Włodzimierzu na Rusi. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów i zasłynął jako gorliwy misjonarz wschodnich kresów. W roku 1391 został arcybiskupem halicko-lwowskim. Odznaczał się nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i do Matki Bożej. Zmarł 20 października 1409 roku. Beatyfikowany 11 września 1790 roku przez papieża Piusa VI. Dekretem papieża Piusa X z 16 marca 1910 roku zostaje ogłoszony współpatronem krakowskiej prowincji franciszkanów.
 

 

Drogim Parafianom i miłym Gościom, życzymy obfitującego w łaski tygodnia.

Ojcowie Jezuici.

 

Do wieczności, do domu naszego Ojca, z naszej wspólnoty parafialnej, w tym tygodniu, odeszli śp.: Helena Chrobak, Ryszard Szymański, Edmund Szewczak, Jan Potyralski, Jan Altman.
Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…