Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny


Msze święte i Nabożeństwa       Wspólnoty        Kancelaria parafialna        Kontakt        Wirtualny spacer       Dla zwiedzających

AKTUALNOŚCI
Aktualności parafialne

Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne

Sakramenty

Galeria

 

PARAFIA

Duszpasterze

Rada Parafialna

Historia kościoła

Siostry Klaryski

Gołogłowy

Ustronie

Siostry Dominikanki

Archiwum

 

WARTO PRZECZYTAĆ
Strony internetowe

Czytelnia

   

II Niedziela Zwykła – 14.01.2018  

  1. Dziś wizyta duszpasterska od godz. 15.00 - ulice: Okrzei 26A/V - VI, Morcinka numery parzyste i nieparzyste od 3 - 7.

  2. Dziś na Mszy św. o godz. 18.00 można będzie przystąpić do Duchowej Adopcji Dzieci Nienarodzonych.

  3. Informator Apostolstwa Modlitwy na styczeń do nabycia w zakrystii. Cena 4 zł.

  4. Zapraszamy członków Róż Różańcowych, Żywej Drogi Krzyżowej i Apostolatu Maryjnego na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się za tydzień tj. 21 stycznia o godz. 15.00 w salce na I piętrze.

  5. Spotkanie dla uczniów z klas 6 i 7 przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania w środę - 31 stycznia - o godz. 16.00 w sali na piętrze domu parafialnego.

  6. Od 18 do 25 stycznia trwa Tydzień modlitwy o jedność Chrześcijan.

  7. Na cele remontu zebraliśmy 7 735 zł. Serdeczne Bóg zapłać za ofiarność.

     

Plan wizyty duszpasterskiej na najbliższe dni:

-15 I - poniedziałek - ulice: Morcinka nr nieparzyste od 9 - 15, Szkolna, Kusocińskiego,

-16 I - wtorek - dodatkowa kolęda.

 

Drogim Parafianom i miłym Gościom, życzymy obfitującego w łaski tygodnia.

Ojcowie Jezuici.

W kalendarzu Liturgicznym Kościoła wspominamy:

- w środę - 17.01 - św. Antoniego, opata
Urodził się w Środkowym Egipcie w 251 r. Miał zamożnych i religijnych rodziców, których jednak wcześnie stracił (w wieku 20 lat). Po śmierci rodziców, sprzedał ojcowiznę, a pieniądze rozdał ubogim. Młodszą siostrę oddał pod opiekę szlachetnym paniom, zabezpieczając jej byt materialny. Sam zaś udał się na pustynię w pobliżu rodzinnego miasta. Tam oddał się pracy fizycznej, modlitwie i uczynkom pokutnym. Podjął życie pełne umartwienia i milczenia. Musiał znosić wiele jawnych ataków ze strony szatana, który go nękał, jawiąc mu się w różnych postaciach. Doznawał wtedy umacniających go wizji nadprzyrodzonych.
Początkowo mieszkał w grocie. Około 275 r. przeniósł się na Pustynię Libijską. Dziesięć lat później osiadł w ruinach opuszczonej fortecy Pispir na prawym brzegu Nilu. Miał dar widzenia rzeczy przyszłych. Słynął ze świętości i mądrości. Sława i cuda sprawiły, że zaczęli ściągać uczniowie, pragnący poddać się jego duchowemu kierownictwu. W 311 r. gościł w Aleksandrii, wspierając duchowo prześladowanych przez cesarza Maksymiana chrześcijan. Następnie, ok. 312 roku, udał się do Tebaidy, gdzie w grocie w okolicy Celzum, w górach odległych ok. 30 km od Nilu, spędził ostatnie lata życia. Stąd właśnie wybrał się do Teb, gdzie odwiedził św. Pawła Pustelnika. W latach 334-335 ponownie udał się do Aleksandrii. Cieszył się wielkim poważaniem. Korespondował m.in. z cesarzem Konstantynem Wielkim i jego synami. Według podania, zmarł 17 stycznia 356 roku w wieku 105 lat. 

 

- w piątek - 19.01 - św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa
Urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie koło Krosna. Jeszcze przed jego narodzeniem matka ofiarowała swe dziecko Najświętszej Pannie. W roku 1860 rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.
W 1864 roku przyjął święcenia kapłańskie. Lata 1865-1868 spędził w Rzymie, gdzie studiował jednocześnie prawo kanoniczne i teologię, otrzymując dwa doktoraty. Po powrocie do kraju został wykładowcą w przemyskim seminarium, a następnie przez 22 lata pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadził także działalność społeczną i charytatywną. W 1891 roku z jego inicjatywy powstało Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, które oprócz celów religijnych spełniało też zadania społeczne.
Przejęty troską o dziewczęta zagrożone moralnie i ludzi potrzebujących pomocy założył w 1894 roku w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanki). W 1899 roku został mianowany biskupem pomocniczym, a rok później - ordynariuszem diecezji przemyskiej. Przez 25 lat swej posługi dał się poznać jako gorliwy pasterz, zatroskany o dobro powierzonych mu dusz. Dawał przykład głębokiej pobożności, wyrażającej się w nabożeństwie do Serca Jezusowego i Matki Najświętszej. Był gorącym czcicielem Najświętszego Sakramentu. Aby oprzeć swą działalność na mocnym fundamencie prawa kościelnego, jako jedyny biskup w tamtych czasach, pomimo zaborów, odważył się w 1902 roku zwołać synod diecezjalny.
Przedmiotem jego szczególnej troski była sytuacja ubogich i chorych. Ubolewał nad krzywdą robotników, dużo troski poświęcał problemowi emigracji i alkoholizmu. Zmarł w opinii świętości w nocy z 27 na 28 marca 1924 roku w Przemyślu.
2 czerwca 1991 roku, podczas IV pielgrzymki do Polski, Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował w Rzeszowie biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, zaś 18 maja 2003 roku, w Rzymie, kanonizował go.

 

 

Do wieczności, do domu naszego Ojca, z naszej wspólnoty parafialnej, w tym tygodniu, odeszły: śp. Janina Schneider, Irena Świercz, Urszula Rulka.
Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…