Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny


Msze święte i Nabożeństwa           Wspólnoty           Kancelaria parafialna           Kontakt           Wirtualny spacer     Dla zwiedzających

AKTUALNOŚCI
Aktualności parafialne

Ogłoszenia parafialne

Intencje mszalne

Sakramenty

Galeria

 

PARAFIA

Duszpasterze

Historia kościoła

Siostry Klaryski

Gołogłowy

Ustronie

Siostry Dominikanki

Archiwum

 

WARTO PRZECZYTAĆ
Strony internetowe

Czytelnia

 

 

Msza święta (wrzesień - czerwiec):

  • w niedziele w Gołogłowach o godz. 9.00, 10.30

Msza święta w lipcu i sierpniu:

  • w niedziele w Gołogłowach o godz. 9.00

Spowiedź święta:

  • kwadrans przed Mszą św.

 

 

Kościół filialny

pod wezwaniem świętego Antoniego


     Gołogłowy to nieduża wieś ulokowana na granicy Gór Bardzkich i Kotliny Kłodzkiej. Rozciąga się malowniczo wzdłuż lewego brzegu Ścinawki – niejako u stóp Garbu Glińca. W miejscowości zachował się w dużej mierze pierwotny układ przestrzenny oraz znaczna część starej zabudowy.
     Niegdysiejsi konstruktorzy i budowniczowie potrafili wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i chętnie sięgali po łatwo dostępny budulec – głównie kamień. W Gołogłowach można dostrzec tę tendencję nie tylko na przykładzie zagród, ale nade wszystko kościółka pod wezwaniem świętego Antoniego.
     Budowla z pogranicza baroku i klasycyzmu została wniesiona pod koniec XVIII wieku jako kaplica mszalna. Umieszczono ją na wysokiej podmurówce. Niewielki – jednonawowy kościółek nakryty jest dwuspadowym dachem z prostym szczytem. Wewnątrz dominuje późnobarokowe wyposażenie – m.in. drewniany, polichromowany ołtarz z około 1750 roku z wizerunkiem patrona oraz figura św. Jana Nepomucena z tego samego okresu.
     Tuż obok świątyni stoi późnobarokowa grupa obrazująca ukrzyżowanie. Umieszczono ją na dość wysokim cokole, na którym dodatkowo wykuto postać św. Jana Nepomucena.
 

Kościółek odmierza powolny rytm życia wiekowej miejscowości, która należy do najstarszych w regionie i osadzona jest w XIII stuleciu.